Posted by: ayhan | 30/05/2014

HttpApplicationState.Page.Application

Nedir bu Application? Session’dan ne farkı vardır? Çok pratik bir şekilde işimi görünce paylaşayım dedim.

Application, uygulamanın tümüyle ilgili bilgileri (değişkenleri, nesneleri ve metodları) tutar; Session ise ziyaretçinin sitemize girmesinden itibaren izini sürer. Örneğin bir e-ticaret sitesine giriş yapan kullanıcı browserdan sitenin adını yazıp ana sayfayı açtığı andan itibaren kullanıcının tüm davranışlarını tespit edip tutabilme olanağını bize Session sağlar. Yani başka bir deyişle kullanıcı siteye geldiğinde yeni bir session, oturum açmış olur. Application nesnesi, uygulama ilk ayağa kalktığında veritabanına erişmekten tutun da alışveriş yapmaya kadar sitede yapılacak bütün işlerin bütün kurallarını bilecek ve uygulayabilecektir.

Benim yaşadığım sorun ise DevEx kontrolleriyle alakalı. Zira TreeList içinde FileUpload kontrolü kullandım upload ettiğim resme kendim bir GUID oluşturup unique bir isim vermek istedim. Ancak TreeList’in Insert methodunda bu isme ihtiyaç duyduğumdan erişmem gerekiyordu Session bu noktada çaresiz kalıyor. FileUpload a özel bir durum bir tarafta sessiona attığınız objeyi diğer tarafta okuyamıyorsunuz. Ancak Application ile yazdığımızda server bazlı olduğu için aynı ismi diğer methodda da kullanabiliyoruz.

Burada dikkat edilmesi gereken durum (gerçi session için de geçerli) işimiz biter bitmez application üzerinden bu nesneyi temizlemek.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Categories

%d bloggers like this: